Brykiet do kominków - Brykiet bukowy

Wiele osób zastanawia się, czym najlepiej jest palić w kominku lub piecu na paliwo stałe. Często bierzemy pod uwagę przede wszystkim cenę danego materiału, zapominając zarówno o jego jakości, jak i łatwości w użytkowaniu czy przechowywaniu. I tutaj właśnie warto jest zadać sobie pytanie, czy nie warto byłoby palić w kominku produktem o wyższej kaloryczności, mogącym oddawać ciepło przez dłuższy czas? Czy w związku z tym zastosowanie brykietu bukowego będzie dla nas korzystniejsze?

Kilka słów o brykiecie do kominków

Wiele osób zastanawia się, co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą. Otóż są to po prostu sprasowane pod wysokim ciśnieniem trociny drzewne pochodzące ze stolarni przemysłowych czy różnego typu fabryk zajmujących się obróbką drewna. Proces jego produkcji odbywa się bez użycia żadnych chemicznych substancji wiążących. Polega on przede wszystkim na zgniataniu materiału, w efekcie czego zarówno temperatura jak i ciśnienie powodują, że zaczyna wydzielać się lignina, która łączy ze sobą wióry. W ten sposób formowane są bryły w kształcie wałków lub kostek. Warto upewnić się, że brykiet wytworzony jest z czystych trocin drewna. Jeżeli materiał zawiera resztki innych substancji : zanieczyszczenia mechaniczne jak piasek, pył, kurz, zanieczyszczenia chemiczne: jak lakiery, kleje, rozpuszczalniki, to w efekcie w trakcie spalania może wydzielać szkodliwe substancje. Co więcej, warto dowiedzieć się również, z jakiego drewna został wykonany, gdyż także od tego będzie zależeć jego kaloryczność, a co za tym idzie również i wydajność.

Brykiet bukowy a drewno - co wybrać?

Pomiędzy tymi materiałami jest sporo różnic, zarówno jeśli chodzi o użytkowanie, przechowywanie, jak i cenę.

  1. Zróżnicowanie w sposobie palenia
    Brykiet opałowy ma nawet trzy razy większą gęstość niż drewno, co skutkuje mniejszą objętością. Dodatkowo, jego wilgotność wynosi zazwyczaj tylko 6%, drewna sezonowanego minimum rok - 20%. Jego rozpalenie jest o wiele szybsze i wymaga użycia tylko odpowiedniej rozpałki. Większa wilgotność drewna wpływa niekorzystnie na trwałość paleniska i przewodu kominowego. W odróżnieniu od drewna, warto zadbać o to, aby nie palił się zbyt mocno. O ile paląc drewnem trzeba pilnować, aby w kominku cały czas był ogień, o tyle brykiet bukowy będzie najefektywniejszy w momencie, gdy będzie się głównie żarzyć. Warto zaznaczyć także, że materiał stworzony z czystych trocin spala się prawie całkowicie, pozostawiając po sobie o wiele mniejszą ilość popiołu niż drewno. Dzięki temu nie jest potrzebne tak częste czyszczenie kominka i co ważniejsze cała zawartość zamienia się w energię grzewczą. Co więcej, materiał ten nie wydziela również dymu, a więc dookoła kominka nie unosi się ten charakterystyczny zapach, jaki często pojawia się w pokojach, w których w kominku użytkowane jest drewno.
  2. Przechowywanie
    Przede wszystkim podkreśla się, że brykiet opałowy jest znacznie łatwiejszy w przechowywaniu. O ile drewno należy umieścić w suchym, przewiewnym miejscu, aby odprowadzić wilgoć i jednocześnie zabezpieczyć przed dostaniem się do niego wilgoci z zewnątrz. O tyle brykiet drzewny najczęściej sprzedawany jest w solidnej, nieprzepuszczającej wilgoci folii. Dzięki temu może być przechowywany w mniej restrykcyjnych warunkach. Opakowanie ma dodatkową zaletę bo zdecydowanie łatwiej pozwala utrzymywać czystość. Brykiet zajmuje mniej miejsca głównie ze względu na większą gęstość, a w przypadku kostek dodatkowo ze względu na kształt.
  3. Cena
    Powszechnie wiadomo, że cena brykietu opałowego jest zdecydowanie wyższa niż koszt drewna. Dlatego też niektórzy nie chętnie wykorzystują ten produkt. Jednak należy podkreślić że brykiet kupuje się na tony a drewno na metry przestrzenne. Szacuje się, że 1 tona brykietu to od 3 do 5 metrów przestrzennych drewna. Z tego wynika że musimy spalić 3 do 5 metrów drewna by zastąpić 1 tonę brykietu.

Coraz częściej podkreśla się, warto jest zainwestować w ten wygodny, czysty w użytkowaniu, o wyższej wydajności brykiet.

Najważniejsze zalety brykietu do kominków

Podsumowując, do walorów tego materiału można zaliczyć przede wszystkim:

  • nawet pięciokrotnie mniejsze zużycie w porównaniu z drewnem
  • brak strzelania iskrami z powodu mniejszej wilgotności
  • wysoką kaloryczność i gęstość
  • stabilną i niższą wilgotność
  • brak emisji szkodliwych substancji do środowiska (jest ekologiczny)
  • minimalną ilość popiołu, który może być wykorzystany jako nawóz
  • możliwość ogrzewania pomieszczeń przez nawet pięć godzin, przy jednym załadunku
  • brak potrzeby częstego czyszczenia kominka
  • dobrą cenę w porównaniu do efektywności
  • łatwość w transporcie i przechowywaniu
  • mniej miejsca do składowania
  • dobre zabezpieczenie przed wilgocią

Te oraz wiele innych zalet sprawiają, że brykiet opałowy zdobywa coraz większą popularność wśród wielu posiadaczy kominków ceniących sobie komfort jego użytkowania.

Jak używać opału do kominków?

Tak jak już wspominaliśmy, rozpalanie w kominku przy pomocy tego typu materiału jest prostsze niż w przypadku drewna. Należy jednak przestrzegać kilku najważniejszych zasad:

  1. Pojedyncze brykiety muszą być ułożone w kominku dość ciasno i powinny przylegać do siebie możliwie największą powierzchnią.
  2. Musi się on żarzyć, a nie palić, najlepiej jeżeli płomienie będą niewielkie.
  3. Należy odpowiednio ustawić dopływ powietrza do paleniska.
  4. Nie powinno się umieszczać w palenisku zbyt dużej ilości brykietów opałowych (w efekcie pomieszczenia mogą się zbyt mocno nagrzać).

Przede wszystkim jednak warto jest zaznaczyć, że nie należy ich używać tak samo jak zwykłego drewna. Wiele osób popełnia ten błąd, a w efekcie szybko zniechęcają się do tego materiału. Nie należy dokładać co jakiś czas po kilka kostek, tak jak robi się to w przypadku naturalnego drewna, w efekcie zmniejszymy tylko efektywność materiału. Brykiet wypali się, a na dodatek wytworzy o wiele mniejszą ilość ciepła, niż powinien. Stosowanie podstawowych zasad użytkowania tego materiału sprawi, że szybko docenimy jego efektywność, a przede wszystkim komfort użytkowania. Nie warto również inwestować w brykiet wyprodukowany z węgla. Materiał ten nie nadaje się do użycia w kominkach, kiepsko się pali, wywołuje nieprzyjemny zapach, a na to wszystko może negatywnie wpłynąć na drożność przewodu kominowego i pozostawia sporo popiołu.

Czy warto więc palić brykietem w kominku?

Jak najbardziej tak! Jeżeli będziemy robić to prawidłowo, a jednocześnie użyjemy dobrej jakości brykietu (stworzonego z odpowiedniego drewna, jak choćby proponowanego przez firmę Kabus bukowego), możemy mieć pewność, że palenie tym materiałem okaże się wygodne, a jednocześnie bardziej opłacalne. Dodatkowo, osoby używające brykietu opałowego mogą mieć pewność, że dbają o stan środowiska naturalnego, materiał ten jest o wiele bardziej ekologiczny niż wiele innych paliw stałych. Produkt ten to połączenie wysokiej wartości energetycznej z rozsądną ceną.

Precyzja wykonania

Dbałość o detale, rozwinięty park maszynowy oraz restrykcyjna kontrola jakości pozwalają nam oddać w Państwa ręce produkt zgodny ze specyfikacją zamówienia.

Ekologia

Mając na uwadze dobro środowiska naturalnego wdrożyliśmy system odyskiwania energii cieplnej pochodzącej z procesów produkcyjnych, a odpady produkcyjne przekształcamy w znakomity brykiet bukowy.